Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Próba złota to sposób określenia zawartości złota w stopie, wyrażonej w promilach. Przykładowo: jeśli stop zawiera 50% czystego złota, to mówimy, że jest to złoto próby 500. Czyste złoto jest bardzo miękkie i - aby było twardsze - domieszkowane jest innymi metalami. Aby ustandaryzować ilość złota i domieszki, wprowadzono tzw. próby złota:
* pierwsza próba złota - 916
* druga próba złota - 750
* trzecia próba złota - 585
* czwarta próba złota - 500
* piąta próba złota - 375
* szósta próba złota - 333
Istnieje jeszcze inny podział czystości złota, określanej w karatach, gdzie 1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie:
* 24-karatowe - próba 1000 (z definicji)
* 22-karatowe - próba 916
* 18-karatowe - próba 750
* 14-karatowe - próba 585
* 12-karatowe - próba 500
* 10-karatowe - próba 417
* 9-karatowe - próba 375
* 8-karatowe - próba 333
Tak więc złoto drugiej próby można określić jako:
* złoto próby 750
* zawierające 75% czystego złota
* złoto 18-karatowe
Jak dbać o obrączki i biżuterię.
Każdy nawet najszlachetniejszy metal ulega upływowi czasu. Utrzymanie go w dawnej świetności wymaga odpowiedniej troski oraz pielęgnacji. Złoto czy srebro to kruszce, które są łatwe w obróbce i podatne na działania zewnętrzne. Poprzez styczność z innymi przedmiotami (o podobnej twardości) ulegają porysowaniu i zmatowieniu. Są to tzw. uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzenia te mogą doprowadzić do głębokich zarysowań i odkształceń niemożliwych do naprawy.
Środki chemiczne zaś poprzez wnikanie w szczeliny powodują zabrudzenia i oksydację szlachetnego kruszcu. Agresywne środki chemiczne mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń powierzchni i połączeń (pęknięcia lutów itp.). Należy więc ograniczyć styczność z środkami chemicznymi i pielęgnacyjnymi tj. proszkami do prania, detergentami, środkami czystości, pilingami, kremami itp. Ponadto wszystkie powierzchnie zdobnicze (piaskowanie, szczotkowanie, młotkowanie, satynowanie, diamentowanie, grawerowanie, rodowanie, złocenie itp.) wymagają odpowiedniego traktowania gdyż z biegiem czasu ulegają wytarciu czy zmatowieniu i tylko odpowiednia troska może ten proces znacznie opóźnić.
Z doświadczenia proponujemy ściąganie biżuterii podczas mycia rąk, mycia naczyń, wykonywania prac spożywczych (mieszanie ciast, mąk itp), prania, przytrzymywania twardych przedmiotów, naprawy sprzętów itp. Radzimy też uważać podczas zamykania klamek itp.
Czyścić biżuterię można przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem amoniaku, cytryny lub delikatnego płynu do naczyń. Polerować za pomocą miękkiej szmatki. Kamyczki czyścić od wewnętrznych powierzchni biżuterii przy pomocy szczoteczki do zębów. Ze względu na związki fluoru i chloru nie należy stosować pasty do zębów. Biżuterię po kąpieli najlepiej wypłukać w ciepłej wodzie i wysuszyć przy pomocy np. suszarki do włosów. Unikać sytuacji pozostawiania wilgotnej biżuterii. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie biżuterii w kąpieli z dodatkiem amoniaku i poddanie działaniu ultradźwięków. Drgania, powodują oderwanie brudnych cząsteczek od metalu. Taki zabieg można wykonać w naszej pracowni jubilerskiej - proszę zapytać o czyszczenie w myjce ultradźwiękowej.
Biżuterię rzadko używaną przechowywać należy w miejscu z ograniczonym dostępem tlenu np. w czystej szmatce i w hermetycznie zamykanym woreczku foliowym (torebeczki foliowe z zaciskiem strunowym). Biżuterię można również owinąć szczelnie w folię aluminiową. Takie zabezpieczenie ogranicza dostęp tlenu i zapobiega tworzeniu się czarnego nalotu tzw. tlenku.
Raz na pół roku należy powierzyć biżuterię w ręce specjalisty (złotnika - jubilera) celem odnowy.